نحوه برنامه ریزی به روش اسمارت

برنامه ریزی اسمارت

همه ما برای خود اهدافی داریم و می خواهیم به آن ها دست پیدا کنیم. در ادامه ما به شما نحوه برنامه ریزی ای را برای رسیدن به اهدافتان اموزش می دهیم.

معرفی روش برنامه ریزی اسمارت

در قدم اول شما باید اهداف خود را بدانید تا بتوانید برای رسیدن به آن ها برنامه ریزی کنید. روش اسمارت یک روش فوق العاده برای برنامه ریزی و رسیدن به اهداف است.

روش اسمارت چه روشی است؟

اسمارت یا SMART مخفف کلمه Specific Measurable Attainable Realistic Timely به معنی

  • Specific : مشخص
  • Measurable : قابل اندازه گیری
  • Attainable : دست یافتنی
  • Realistic : واقع بینانه
  • Timely : در زمان مشخص

۱- Specific یا مشخص

هدفی که انتخاب می کنید باید کاملا مشخص باید نه یک چیز کلی بلکه باید دقیقا مشخص باشد میخواهید چه چیزی را بدست آورید در چه مدت زمانی و کجا با بیان دلایلتان برای انتخاب این هدف و خوبی هایی که برای شما به همراه دارد

۲- Measurable یا قابل اندازه گیری

برای اهداف خود معیاری در نظر بگیرید تا متوجه مقدار پیشرفتتان تا رسیدن به هدفتان شوید.اهدافتان باید قابل اندازه گیری باشند و دقیقا بدانید چه مراحلی را باید طی کنید و چه چیزی بر سر راهتان است.

۳- Attainable یا دست یافتنی

هر هدفی که برای خود مشخص میکنید باید واقع بینانه باشد باید ببنید آیا با توانایی های شما سازگاری دارد یا خیر یا اصلا قابل دست یابی هست؟ خوب فکر کنید که آیا با وجود انرژی، زمان و هزینه هایی که در راه این هدف میخواهید صرف کنید ارزشش را دارد.

۴- Realistic یا واقع بینانه

هدف شما می تواند در حین اینکه بسیار رویایی و بلند پروازانه است واقع بینانه نیز باشد ممکن است کاری از نظر افرادی غیر ممکن به نظر برسد اما فراموش نکنید خیلی از کارهایی که توسط بسیاری از آدم ها انجام شدن از نظر آدم های زیادی غیر ممکن به نظر میرسیده پس این موضوع نباید شما را از رسیدن به هدفتان دلسرد کند پس تنها نکته ای که باید دقت کنید این است که به اهدافتان واقع بینانه نگاه کنید

۵- Timely یا در زمان مشخص

برای خود محدوده زمانی مشخص کنید اینگونه اهمیت بیشتری به مراحلی که باید برای رسیدن به هدفتان طی کنید می دهید و آن را هر روز به روز بعد موکول نمی کنید.

سایت پانا پی سی

کارشناس پانا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *